
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 28 V |
| Length | 25.04 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Circuit Type | SPDT |
| Packaging | Tray |
| Depth | 15.62 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 5 A |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 28 V |
| Orientation | Straight |
| Throw Configuration | SPDT |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Switch Function | ON - ON |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Actuator Material | Nylon |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Termination Style | Solder Lug |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 20.32 mm x 12.7 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
